ខេត្តកំពង់ធំ៖ អគារសិក្សាថ្មីមួយខ្នង ដែលមាន 5 បន្ទប់ បានធ្វើពិធីប្រគល់ជូនដល់សាលាបឋមសិក្សាអូរទឹកថ្លា ស្ថិតក្នុងភូមិទឹកថ្លា ឃុំក្រយា ស្រុកសន្ទុក ខេត្តកំពង់ធំ កាលពីព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ទី 22 ខែមេសា ឆ្នាំ 2024 ដើម្បីចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំ។
ពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពរបស់ ឯកឧត្ដម ស៊ុំ សន្និសិទ្ធ ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដែលជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា, លោក ឡង គីសឹង អភិបាលនៃគណៈអភិបាលស្រុកសន្ទុក, និងលោក អ៊ុំ សមអឿន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ នៃ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក។ ពិធីនេះក៏មានការចូលរួមផងដែរពីអាជ្ញាធរដែនដី លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋយ៉ាងច្រើនកុះករ។
ថ្លែងក្នុងពិធីនោះ លោក អ៊ុំ សមអឿន បានមានប្រសាសន៍ថា ទ្រព្យសម្បត្តិដ៏មហាសាលរបស់ប្រទេសជាតិ គឺធនធានមនុស្ស។ ស្របតាមបេសកកម្មសង្គម ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងការលើកម្ពស់វិស័យអប់រំ។ រហូតមកដល់ពេលនេះ ខេប៊ីប្រាសាក់បានផ្តល់អគារបណ្ណាល័យចំនួន 45 ខ្នង ជូនវិទ្យាល័យ អនុវិទ្យាល័យ និងសាលាបឋមសិក្សានានានៅក្នុងខេត្តផ្សេងៗទូទាំងប្រទេស ដោយមានបំពាក់ទៅដោយសម្ភារៈបរិក្ខារ សៀវភៅនិងឯកសារ ព្រមទាំងផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាល បណ្ណារក្ស ស្របតាមបទដ្ឋានបណ្ណាល័យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ដោយឡែកសម្រាប់សាលាបឋមសិក្សាអូរទឹកថ្លា ធនាគារបានសាងសង់អគារសិក្សាមួយខ្នង ដែលមាន 5 បន្ទប់ ដែលមានបំពាក់សម្ភារៈបរិក្ខារយ៉ាងពេញលេញ ដើម្បីផ្តល់នូវបន្ទប់រៀន ក៏ដូចជាបរិយាកាសក្នុងការបង្រៀននិងរៀន កាន់តែល្អប្រសើរសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស និងលោកគ្រូ-អ្នកគ្រូ។ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ពិតជាមានមោទនភាពក្រៃលែងដែលបានចូលរួមជាមួយគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដើម្បីធ្វើឱ្យអគារសិក្សានេះលេចចេញជារូបរាងនៅក្នុងសាលារៀនដាច់ស្រយាលនិងជួបការលំបាកនៃសហគមន៍អូរទឹកថ្លានេះ។ លោកក៏បានសំណូមពរដល់សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសហគមន៍ទាំងមូលមេត្តាចូលរួមថែរក្សាសមិទ្ធផលអគារសិក្សានេះ ឱ្យបានល្អគង់វង្ស ដើម្បីអាចប្រើប្រាស់រាប់ជំនាន់យូរអង្វែងទៅមុខទៀត និងសូមជំរុញកូនចៅរបស់យើងឱ្យបានចូលសាលាគ្រប់ៗគ្នា។
ចំណែកឯ ឯកឧត្ដម ស៊ុំ សន្និសិទ្ធ ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ពិតជាមានមោទនភាពដែលបានផ្ដួចផ្ដើមកសាងអគារសិក្សានេះ ដោយមើលឃើញពីទុក្ខលំបាករបស់សិស្សានុសិស្សនៅសាលានេះដែលគ្មានអគារសិក្សាសមរម្យ។ ក្នុងនាមឪពុកម្ដាយ និងអាណាព្យាបាលសិស្ស ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ដែលចំណាយថវិកាទាំងស្រុងកសាងអគារសិក្សាដែលមានប 5 បន្ទប់នេះ។ អគារសិក្សាដ៏ស្រស់ស្អាតនិងរឹងមាំនេះ នឹងជំរុញសិស្សានុសិស្សឱ្យខិតខំរៀនសូត្រ និងមករៀនទៀងទាត់ ទាន់កម្មវិធីសិក្សា មិនបារម្ភរឿងភ្លៀងខ្យល់ ក្ដៅ ត្រជាក់នោះទេ។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ឯកឧត្ដមក៏បានសំណូមពរដល់មាតាបិតា និងអាណាព្យាបាលសិស្ស ត្រូវបញ្ជូនកូនមករៀនឱ្យបានគ្រប់គ្នា មិនថាប្រុស ឬ ស្រី ឡើយ ដោយបានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការសិក្សាសម្រាប់ការកសាងជីវភាពគ្រួសារ។ ការបញ្ជូនកូនទៅសាលា គឺប្រៀបដូចជាការសន្សំទ្រព្យឱ្យកូន ការវិនិយោគលើអនាគតកូន ដើម្បីក្លាយជាធនធានដ៏ល្អក្នុងការកសាងសង្គមជាតិ។ ឯកឧត្ដមក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ក្នុងការបញ្ជូនកូនស្រីឱ្យទៅសិក្សាឱ្យវែងឆ្ងាយ ឱ្យបានខ្ពស់ ព្រោះថាមិនថាប្រុសឬស្រី សុទ្ធតែមានសមត្ថភាពដូចគ្នា ឱ្យតែខិតខំប្រឹងប្រែង។
អំពី ធនាគារខេប៊ីប្រាសាក់
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក ជាធនាគារពាណិជ្ជដ៏ធំថ្មីមួយនៅកម្ពុជា ប្រសូតឡើងពីការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងធនាគារ គូកមីន កម្ពុជា និង គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប្រាសាក់។ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ជាធនាគារសម្រាប់អតិថិជនគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ ដោយរាប់ចាប់ពីអាជីវកម្មខ្នាតតូចនៅតាមតំបន់ជនបទ រហូតដល់សហគ្រាសធំៗលំដាប់អន្តរជាតិ។ យើងតាំងចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងផ្ដល់ជូននូវសេវាហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែទូលំទូលាយសម្រាប់អតិថិជនគ្រប់ជំនាន់ និងក្លាយជាដៃគូហិរញ្ញវត្ថុពេញមួយជីវិតរបស់អ្នក។ ព័ត៌មានបន្ថែម www.kbprasacbank.com.kh

Kampong Thom Province: A new 5-room school building was officially handed over to Ou Teuk Thla Primary School in Teuk Thla village, Kraya commune, Santuk district, Kampong Thom province on Monday morning, April 22, 2024 in the objective of enhancing education sector.
The ceremony was presided over by H.E. Sum Sannisith, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia —high representative of Lok Chumteav Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia—, Mr. Long Kiseng, Governor of Santuk District, and Mr. Oum Sam Oeun, Chief Executive Officer of KB PRASAC Bank Plc. The event was also attended by local authorities, teachers, students and people in the community.
Speaking on the occasion, Mr. Oum Sam Oeun said that the great wealth of the nation is human resources. In line with its social mission, KB PRASAC Bank has been actively involved in the promotion of the education sector. To date, KB PRASAC has provided 45 library buildings to high schools, secondary schools and primary schools in various provinces throughout the country, equipped with facilities, books and documents, as well as providing librarian training in accordance with the library standards of the Ministry of Education, Youth and Sport.
For the case of Ou Tuek Thla Primary School, the Bank has built a fully-furnished 5-room school building, aiming at providing classrooms with better teaching and learning environment for students and teachers. KB PRASAC Bank is immensely proud to be a part of the National Bank of Cambodia’s initiative to materialize this school building project in the remote and vulnerable Ou Teuk Thla community. He also urged students, teachers and the entire community to take care of the achievement to be able to use for many generations to come and encourage all their children to go to school.
H.E. Sum Sannisith, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, said that the National Bank of Cambodia is very proud to have initiated the construction of this school building, seeing the plight of the students at this school who do not have a proper school building. On behalf of the parents and guardians of the students, NBC would like to express our sincere thanks to KB PRASAC Bank for fully funding the construction of this 5-room school building. This beautiful and robust school building will motivate students to study hard and come to school regularly on time, without worrying about weather condition. At the same time, he also requested the parents and guardians to send their children to school both male or female, emphasizing the importance of education for improving living standard of the family. He added that sending children to school is like saving and accumulating wealth and is an investment for your children’s future to become a good resource in society development. He also emphasized in providing higher education to daughters because both men and women have the same capacity if they work hard and keep trying.
About KB PRASAC Bank
KB PRASAC Bank Plc. is a big new commercial bank in Cambodia formed through the successful merger between Kookmin Bank Cambodia Plc. and KB PRASAC Microfinance Institution Plc. KB PRASAC Bank Plc. aims to be the bank for all segments of society, from micro-businesses in rural areas to international enterprises. We are committed to providing comprehensive financial services that cater to every generation and become your lifetime financial partner.