កំពង់ឆ្នាំង៖ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានរៀបចំពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ អគារបណ្ណាល័យទី 47 ស្ថិតនៅ សាលាបឋមសិក្សានិងអនុវិទ្យាល័យពន្លៃ ភូមិពន្លៃ ឃុំពន្លៃ ស្រុកបរិបូណ៌ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំ និងបណ្ដុះវប្បធម៌អាន ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវបណ្ឌិត សឿ សុជាតា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃទី 4 ខែមេសា ឆ្នាំ 2025 និងមានការអញ្ជើញចូលរួមជាកិត្តិយសពីថ្នាក់ដឹកនាំ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ថ្នាក់ដឹកនាំស្រុក អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ក៏ដូចជាលោកគ្រូអ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋយ៉ាងច្រើនកុះករ។
លោក លី ផល្លីន អភិបាលរង នៃគណៈអភិបាលស្រុកបរិបូណ៌ មានប្រសាសន៍ថា បណ្ណាល័យនេះផ្តល់ឱកាស ដល់សិស្សានុសិស្សដែលជាកូនចៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងសហគមន៍ឃុំពន្លៃរបស់យើងដើម្បីអាននិងសិក្សាស្រាវជ្រាវ។ ក្នុងនាមថ្នាក់ដឹកនាំអាជ្ញាធរដែនដី សូមកោតសរសើរ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ដែលបានចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស។ ហេតុនេះ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស និងសហគមន៍ត្រូវតែរួមគ្នាថែរក្សាធនធានដ៏មានតម្លៃនេះ ហើយសិស្សានុសិស្ស ត្រូវបន្តខិតខំសិក្សារៀនសូត្រដើម្បីអនាគត។
លោក អ៊ុំ សមអឿន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានប្រសាសន៍ថា យើងខ្ញុំមានសេចក្តីរីករាយដែលបានផ្តល់អគារបណ្ណាល័យជូនដល់សាលាបឋមសិក្សានិងអនុវិទ្យាល័យពន្លៃ។ បណ្ណាល័យនេះគឺជាឃ្លាំងផ្ទុកនូវចំណេះវិជ្ជាសម្រាប់ក្មួយៗក្នុងការស្រូបទាញយកដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ក្មួយៗបន្ថែមទៀត តាមរយៈការអាននិងការស្រាវជ្រាវពីសៀវភៅនានាដែលបានបំពាក់ក្នុងអគារនេះ។ លោកបន្តថា ការអប់រំ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអភិវឌ្ឍ ហើយមកដល់ពេលនេះ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានសាងសង់អគារបណ្ណល័យចំនួន 47 ខ្នងរួមទាំងអគារបណ្ណាល័យដែលត្រូវបានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនៅថ្ងៃនេះ។ លោកសង្ឃឹមថា ក្មួយៗសិស្សានុសិស្សទាំងអស់នឹងខិតខំប្រឹងប្រែងអាន រៀនសូត្រ ដោយប្រើប្រាស់បណ្ណាល័យដែលបានផ្តល់ជូននេះឱ្យអស់លទ្ធភាពក្នុងការពង្រឹង និងពង្រីកចំណេះដឹងរបស់ក្មួយៗ ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាសិស្សល្អ កូនល្អ ពលរដ្ឋល្អ និងចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកម្ពុជា។
លោកជំទាវបណ្ឌិត សឿ សុជាតា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសាទរនិងថ្លែងអំណរគុណចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ រួមចំណែកក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការលើកកម្ពស់ការអាននិងការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស តាមរយៈការសាងសង់អគារបណ្ណាល័យ។ បណ្ណាល័យនេះនឹងរួមចំណែកបណ្តុះធនធានមនុស្សពិតប្រាកដ ដែលជាធនធានដ៏អស្ចារ្យបំផុតសម្រាប់ប្រទេសយើង។ លោកជំទាវបណ្ឌិតសង្កត់ធ្ងន់ថា សិស្សានុសិស្សត្រូវឧស្សាហ៍ព្យាយាមខិតខំរៀនសូត្រ ហើយលោកគ្រូអ្នកគ្រូត្រូវបន្តពង្រឹងសមត្ថភាពជំនាញផ្ទាល់ខ្លួនបន្ថែមទៀតតាមរយៈការធ្វើស្វ័យសិក្សាស្រាវជ្រាវដោយខ្លួនឯងដើម្បីឱ្យការបង្រៀនកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
គិតមកដល់ពេលនេះ គម្រោងបណ្ណាល័យ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ចំនួន 47 អគារ គ្របដណ្តប់លើភូមិចំនួន 505 ភូមិ ដែលមានចំនួនគ្រួសារសរុប 110,951 គ្រួសារ មានប្រជាជនសរុបចំនួន 454,559 នៅក្នុង 15 ខេត្ត រួមមាន កំពង់ស្ពឺ កំពង់ចាម កណ្ដាល ព្រៃវែង កំពង់ធំ សៀមរាប តាកែវ ព្រះវិហារ បាត់ដំបង ស្វាយរៀង បន្ទាយមានជ័យ កែប ពោធិ៍សាត់ ត្បូងឃ្មុំ និងកំពង់ឆ្នាំង ហើយមានសិស្សានុសិស្សដែលទទួលផលផ្ទាល់ពីគម្រោងបណ្ណាល័យនេះចំនួន 172,554 នាក់។

Kampong Chhnang: KB PRASAC Bank held the inauguration ceremony of the 47th library building at Punley primary school and secondary school in Punley village, Ponley commune, Boribo district, Kampong Speu province, in order to promote education sector and instill reading culture, under the high presidency of Her Excellency Dr. Soeur Socheata, Undersecretary of State of Ministry of Education, Youth and Sport on April 4, 2025, with the participation of management from National Bank of Cambodia (NBC), Kampong Chhang Provincial Department of Education, Youth and Sport, district officials, local authorities, teachers, students and local residents.
Mr. Ly Phallin, Deputy District Governor of Boribo, said that the library provides opportunities for students who are the descendants of the people in our Punley commune community to read and study. On behalf of the local authorities, he highly appreciates KB PRASAC Bank for its contribution to the Royal Government in human resource development. Therefore, teachers, students and the community shall work together to preserve this valuable resource, while students must continue to study hard for their future.
Mr. Oum Sam Oeun, President and Chief Executive Officer of KB PRASAC Bank, said that, “We are pleased to provide library building to Punley primary and secondary school. This library is a storehouse of knowledge for students to absorb to strengthen ability by reading and researching.” He added that education is the foundation of development. So far, KB PRASAC Bank has constructed 47 buildings. He hopes that all students will make every effort to read and study through this library to improve and expand their knowledge to become good students, good children, good citizens and contribute to the economic and social development of Cambodia.
Her Excellency Dr. Soeur Socheata, Under-secretary of State of the Ministry of Education, Youth and Sports, praised and thanked KB PRASAC Bank for its efforts to contribute to the Ministry’s education, youth and sports in promoting the reading and education of students through the construction of the library buildings. This library will contribute to cultivating human resources, which are the greatest resources for our country. She emphasizes that students need to study diligently and teachers must continue to strengthen their skills through self-research so that their teaching is more effective.
So far, KB PRASAC Bank Library Project has put in place 47 buildings covering 505 villages with a total of 11,0951 households with the population of 454,559 in 15 provinces, including Kampong Speu, Kampong Cham, Kandal, Prey Veng, Kampong Thom, Siem Reap, Takeo, Preah Vihear, Battambang, Svay Rieng, Banteay Meanchey, Kep, Pursat, Tboung Khmum and Kampong Chhnang, with 172,554 students who directly benefit from this library project.