Phnom Penh: KB PRASAC Bank proudly sponsored National Reading Day 2025, held from 8 to 11 March at the Institute of Technology of Cambodia (Sala Techno) under the theme “Reading Connects People Across Generations in Society.” This sponsorship reflects the bank’s unwavering commitment to promoting education and fostering a reading culture across Cambodia.
On that occasion, KB PRASAC Bank set up an exhibition booth to contribute to promoting financial inclusion by sharing financial knowledge in the digital age, as well as promoting savings and spending management via savings accounts and the use of KB PRASAC Mobile app.
As a result of KB PRASAC Bank’s contribution to strengthening human resources, 47 library buildings in various provinces have been built and equipped in accordance with the standard of Ministry of Education, providing students and communities with greater access to knowledge and learning resources.